אמונות ודעות בראי ההולותרפיה

בבסיס תפיסת ההולותרפיה אדם הוא זה הנמצא בתהליך מתמיד להשלים את חוסריו. תהליך ההשלמה הוא מניע המייצר אנרגיה לתנועה, והוא זה שבונה את החיים בזרם קולח של התממשות ושינוי, כאשר ההליכה בחיים והתנועה קדימה מתאפשרת לאדם מתוך האמונה בעצמו שהוא יכול, ומתוך האמונה שהדבר שאליו הוא שואף אכן אפשרי.

עולם האמונות והדעות שבו אנו חיים כולל בתוכו את כל תחומי חיינו, את הדרך שבה אנו מנהלים את שגרת יומנו, את הרגלי האכילה שלנו, את הציפיות שלנו ממערכות היחסים שאנו מנהלים, את האופן שבו אנו מתבטאים, את הנתיבים שבהם אנו בוחרים, את הדימוי העצמי שאתו אנו הולכים ועוד. נשאלת השאלה מי הכניס את הדעות האלו לעולמנו? ממתי אנו מחזיקים באמונה כזאת או אחרת? ועד כמה באמת שמנו במבחן המציאות את האמונות והדעות האלו, שעליהן מושתת כל עולמנו?

בהסתכלות כנה פנימה, נוכל לגלות שחלק מהאמונות שאנחנו מחזיקים לא התעדכנו במשך שנים רבות, ויותר מכך, בחלק מהמקרים אותו עולם אמונות והדעות שמעצב את מציאותנו, לא תמיד היה שייך לנו ולמעשה הינו תוצר של חינוך, חוויות ילדות מסוימות, ורגעים שחלפו וכעת שייכים לעבר…

חיים של אדם נעצרים פיזית ונפשית כאשר קיימת בו תחושה של אי אפשר, לא יכול, משהו לא עובד ולא מצליח. חווית העצירה עצמה באה לעיתים מתוך השוואה לסביבה באותו נושא, או לעצמי לפני שהגיע למצב שבו הכל נעצר ומתבטאת כמעט תמיד בתחושה כללית של קושי, איבוד השליטה במציאות, חוסר יכולת לתפקד בתחום המדובר, הרגשת מצוקה, סבל וכאב רגשי או פיזי. לכל התחושות האלה מתלווה פחד וחשש עמוק "להיתקע" במצב הזה, ובעצם להישאר מבלי היכולת לחזור ולהניע את החיים מחדש.

בראי ההולותרפיה עולם האמונות והדעות שבו מחזיק האדם משחק תפקיד מרכזי כחוסם תהליכי שינוי, צמיחה וחיים. האמונות שאנו מחזיקים לגבי עצמנו, האמונות שאנו מחזיקים לגבי המציאות והשילוב של שני העולמות האלו יחד, מהווה את תוואי הדרך המרכזי שלנו ליצירת מציאות שלמה ומאושרת, אך באותה מידה עלול להוביל אותנו לדפוסי התנהלות חוזרים, אשר ימשיכו להוביל לאותה תוצאה בלתי רצויה.

החיים הם השתקפות חיצונית של עולמנו הפנימי. שינוי תפיסה ותודעה פנימית מתוך התקרבות לאמת, משנה באופן מידי את החיים והתנהלותם באופן חיובי בעולם החיצוני, ומהווה גורם ישיר ביצירת מציאות חיים מודעת, מאפשרת ומאושרת.

חלק מרכזי מתהליך הריפוי וההחלמה על פי שיטת ההולותרפיה, יהיה בחינה מחודשת של עולם האמונות והדעות הפנימי, וקיום תהליך של מודעות והכרות עצמית מחודשת. ההתייחסות לעולם האמונות והדעות כגורם הנתון לבחירה ושינוי, מאפשרת את שדרוגן של תפיסות עצמיות ישנות שמגבילות אותנו מלהתממש, ואת שדרוגן של תפיסות מוטעות או לא מעודכנות אשר הופכות את מציאות חיינו לבלתי מאפשרת, קשה וכואבת. שיפור התפיסות והאמונות הישנות, הוא זה שיוביל אותנו להסתכלות כנה ומודעת על עצמנו, ויהווה את הגורם ההתחלתי להנעה המחודשת של חיינו, אל עבר מציאות אישית טובה ושלמה יותר.

מאמרים
נוספים