מה הקסם שמבקש מטופל? ומה המפתח להגשים אותו?

החיים מלאים בקסם. כל כך הרבה מרכיבים מאוזנים יחדיו במורכבות אינסופית ליצור את העולם בו אנחנו חיים. לעתים כאשר משנים משהו אחד, קטן ככל שיהיה, כל החיים מתארגנים מחדש והמציאות משתנה. זה הקסם שאנחנו מבקשים לעשות בחיינו ופונים לטיפול.

לא משנה מה הנושא, עיקר הטיפול הוא להפוך את החיים לטובים יותר. האם אפשר לדעת מראש מה לבקש? מה יגרום לשינוי שאנחנו לא מדמיינים עדיין? מהו המחסום שבמידה וייפרץ, חיינו יעלו על הנתיב החדש אליו אנחנו מייחלים?

אנשים רבים חיים את החיים ומרגישים שהם ליד הנתיב האמיתי של חייהם, זה יוצר תסכול, צער וגם חולי. הקושי לראות את חיינו בפרספקטיבה רחבה, גם מקשה לראות את המחסום עד שמאוחר מדי ונתקענו. אם מצליחים לזהות את התקיעות, זו תהיה הנקודה בה אנשים רבים יבחרו לפנות לטיפול. תחושת היעדר משמעות, חוסר סיפוק, מערכות יחסים לא מתפקדות, דיכאון, חולשה כללית, כאבים ואינספור דוגמאות נוספות, מביאים את האנשים לפנות לטיפול. אך כשהמצב כה מורכב, כיצד קובעים את מטרת הטיפול? מצד אחד המטופל פונה עם קושי עיקרי, לפחות מנקודת מבטו. מצד שני אנחנו כמטפלים מחפשים את הקסם – לעזור לחולל שינוי אצל אותו אדם, שישפר את חייו בכל הרבדים, ויכניס אותו לתוך נתיב בעל משמעות, סיפוק ואהבה בחיים. 

השאלה היא כיצד מוצאים את הנושא המהותי שכדאי להתייחס אליו בטיפול, ומכוונים אליו את האדם שמבקש טיפול?

ראשית עלינו לשים לב שאמנם במקרים רבים, הנושא העיקרי נעלם מעיניי המטופל והנושא בגינו פנה הוא רק נקודה בדרך, אך עדיין הוא מייחס חשיבות גדולה לנושא. זה הדבר שגרם לו להחליט שהוא מעוניין בשינוי ועלינו להתייחס ולתת מענה מכוון לבקשתו. כאשר נרצה לראות מעבר לנושא הפנייה, אנו יכולים להשתמש בגישות שונות (ולרוב לשלב את כולן יחד). 

בתור התחלה, אפשר לשאול לאיזו מטרה המטופל רוצה לפתור את הקושי שבגינו פנה אלינו. לדוגמא: אדם שפונה בגלל דיכאון, ומבחינתו זה מה שעוצר בעדו למצוא זוגיות ואהבה. במצב כזה המטרה שאנו נרצה לשים לנגד עינינו היא האהבה והחסמים לכך, שאחד מהם יכול להיות הדיכאון. 

בגישה נוספת, אפשר להתייחס לתבניות של הנפש, לזהות חוקיות קיימת ולמצוא את מקור התנועה הבעייתית. לדוגמא: קושי באינטימיות שנגרם מטראומה בעבר. הטיפול יוכל להתמקד בהתמודדות עם טראומות וליצור דפוסים שיאפשרו לעכל ולהכיל את העבר, וגם לבנות עמידות ועוצמה לעתיד. כך המטופל יתקדם אל פתרון הסיבה שבגינה פנה לטיפול, ויפרוש עתיד בטוח יותר מלפניו.  

גישה אחרת, מעט מורכבת יותר, היא לראות את הנתיב הנשמתי של חייו עד כה, ואת ההמשך המתבקש, ואת החסמים שעומדים בפניו עכשיו.  לדוגמא, אדם שכל חייו הנתינה משמעותית בחייו, וכעת מוצא את עצמו במצב בו עליו לקבל. זו הרגשה של חוסר משמעות והיעדר מטרה, הרגשה שלא נמצאים במקום הנכון. הטיפול יכול לעסוק ביכולת הקבלה שלו, אך גם להגיע לכך שיוכל להמשיך לתת ולקיים את התנועה המהותית שלו. 

גישה אפשרית נוספת למי שמתורגל בשיטת הראיה העל חושית (HSP) היא לראות בראיה אנרגטית את הנתיב הנשמתי של האדם, ואת הנושאים המהותיים בחייו, ובהתאם לסיפור שלו לכוון את הטיפול לכך שיוכל להשלים את האתגרים המהותיים הללו. אדם שעוסק בנושא המהותי של נשמתו, מלא חיים ותחושת שליחות, יש לו אנרגיה והתנועה הכללית בריאה.   

"הגעתי כי אני מרגיש מדוכדך, ופתאום יש לי עסק", "רציתי להפסיק לעשן ועכשיו יש לי זוגיות חדשה וטובה" , "פניתי בגלל כאבי גב, והיחסים עם בני משפחתי השתנו מהקצה אל הקצה". זו המקצועיות וגם האומנות של המטפל ללכת עם המטופל את הדרך, להוביל אותו לאן שצריך אך לא להשתלט. לתמוך ולכוון, עד שיגיע לאן שליבו מבקש, גם אם הוא לא ידע לבטא זאת לשים במילים את מה שהוא בעצם בא לבקש לעצמו – בהתחלה. קביעת מטרת הטיפול היא נושא חשוב ביותר, ואנחנו נשתמש בכל הכלים שיש בידינו, לרוב בשילוב, כדי לדייק ולכוון לנקודה המהותית ביותר. כאשר הטיפול הולך בכיוון הנכון, עולמות חדשים מתגלים ממפגש למפגש. המטופלים מרגישים את היכולת לחיות חיים טובים ומלאי משמעות, והתנועה לכיוון הנכון מאפשרת לשאוף ליותר ויותר בחיים – והקסם קורה.

מאמרים
נוספים